Productes

Transformador de tipus sec de 1600kva 11kv Bona capacitat de sobrecàrrega a curt termini
Introducció
El SCB18-1600/11 és un motlle de resina epoxi trifàsica de capacitat insígniatransformador de tipus secdissenyada com a unitat d'exportació d'energia primària per a escenaris de distribució a gran escala. Té una potència nominal de 1600 kVA, funcionant a 11 kV al bobinatge primari i 0,4 kV al secundari, a una freqüència nominal de 50 Hz. Dissenyada i fabricada d'acord amb GB/T 1094, GB/T 10228 i IEC 60076-11, la unitat combina bobinatges epoxi impregnats al buit amb un nucli esglaonat d'acer de silici orientat al gra per aconseguir l'eficiència energètica de nivell 1 sota GB 20052. tota la càrrega d'entrada d'un gran campus industrial, un districte urbà, un centre de dades regional o un centre de metro, i sovint aparella dues unitats en paral·lel per formar un esquema de subministrament redundant altament fiable. Aquest document examina sistemàticament les seves especificacions tècniques, característiques estructurals, avantatges de rendiment, aplicacions típiques i preguntes freqüents sobre enginyeria per proporcionar una referència completa per a la selecció del transformador principal i el disseny de la interconnexió de la xarxa en grans projectes.
Visió general
Dins de l'esquema de denominació SCB18, "S" denota una construcció trifàsica, "C" indica la fosa de resina epoxi, "B" representa bobinatges de tipus làmina i "18" significa el nivell d'eficiència del nivell 1. En comparació amb els predecessors com els SCB13 i SCB14, el SCB18 redueix encara més les pèrdues de càrrega i sense càrrega per unitat de capacitat a la classe de 1600 kVA mitjançant un disseny de recorregut magnètic del nucli refinat i una disposició optimitzada de bobinatge. La qualificació de 1600 kVA ocupa una posició "principal de gran capacitat" a la seqüència de distribució estàndard: el moviment cap amunt entra a l'àmbit de les sales de transformació de mitjana tensió dedicades o les subestacions exteriors, mentre que el desplaçament cap avall representa un límit superior d'alt valor per a grans aplicacions d'alimentació industrials i comercials. Una única unitat de 1600 kVA pot transportar aproximadament 1440 kW de càrrega activa amb un factor de potència de 0,9, suficient per cobrir l'escala de consum típic d'un parc industrial de mida mitjana.
Des del punt de vista arquitectònic, el transformador de 1600 kVA s'integra normalment amb panells d'interruptors de mitjana tensió, aparells de connexió de baixa tensió de gran capacitat, bancs de compensació de potència reactiva dinàmica i sistemes de monitorització de barres per formar una unitat de font d'alimentació completa. El seu costat de baixa tensió transporta un corrent nominal d'aproximadament 2309 A (a 0,4 kV, connexió Dyn11), que requereix barres de gran secció transversal, disjuntors d'aire de baixa tensió i safates de cables, alhora que imposa més exigències a l'espai i la ventilació de la sala elèctrica. El producte consta del nucli magnètic, bobinatges d'alta i baixa tensió, marc i base de subjecció, un sistema de refrigeració per aire forçat controlat per temperatura i un recinte protector opcional. Per adaptar-se a la intensa dissipació de calor d'alta capacitat, el disseny optimitza els conductes de refrigeració radials entre els bobinatges i els dissenys de refrigeració per aire forçat, equilibrant una gran capacitat de transport de corrent amb una empremta física compacta.
Especificacions del producte
|
Paràmetre |
Especificació |
Notes |
|---|---|---|
|
Model |
Trifàsic, fosa epoxi tipus sec |
|
|
Capacitat nominal |
1600 kVA |
50 Hz |
|
Alta tensió |
11 kV |
Interval de toc ±2×2,5% |
|
Baixa Tensió |
0,4 kV (400 V) |
Connexió Dyn11 |
|
Corrent nominal LV |
≈ 2309 A |
A ple rendiment |
|
Pèrdua sense càrrega |
Menor o igual a 1750 W |
Nivell 1 d'eficiència |
|
Pèrdua de càrrega (120 graus) |
Menor o igual a 15300 W |
Referent a la classe H |
|
Corrent sense càrrega |
Menor o igual al 0,5% |
- |
|
Tensió d'impedància |
6,0% (estàndard) |
Ajustable per sistema |
|
Classe d'aïllament |
Classe F (155 graus) / Classe H (180 graus) |
Segellat de fosa epoxi |
|
Refrigeració |
AN/AF |
Sobrecàrrega AF a curt termini |
|
Nivell de so |
Menor o igual a 62 dB(A) |
A 1 m de distància |
|
Classificació de protecció |
IP00 / IP20 / IP23 |
Per entorn |
|
Temp. ambient |
-25 graus a +40 graus |
HR Menor o igual al 95% |
|
Dimensions (ref.) |
≈ 2000×1200×1850 mm (L×W×H) |
Excl. tancament |
|
Pes (ref.) |
≈ 4100 kg |
Incl. aficionats |
Imatges del producte

Avantatges de rendiment
5.1 Capacitat emblemàtica amb nivell 1 d'eficiència que ofereix rendiments a llarg termini
Un transformador de 1.600 kVA acostuma a assumir obligacions de subministrament contínues i d'alta utilització, fent que els costos d'electricitat relacionats amb les pèrdues siguin una part dominant de la despesa del cicle de vida. El SCB18-1600/11 redueix les pèrdues sense càrrega entre un 15% i un 20% aproximadament en relació amb una unitat SCB13 de la mateixa capacitat, amb pèrdues de càrrega refinades en paral·lel. Suposant 8.000 hores de funcionament anuals amb un factor de càrrega del 75%, l'estalvi energètic anual dels guanys d'eficiència és substancial i segueix creixent amb l'augment de les tarifes i l'allargament de la vida útil, posicionant aquesta unitat com un actiu clau per a la conservació d'energia i la reducció de carboni en grans projectes.
5.2 Bobinatges d'alta intensitat amb dissipació tèrmica reforçada
El bobinatge de baixa tensió ha de portar aproximadament 2309 A, de manera que el disseny utilitza bobinatges de làmines segmentats i conductes de refrigeració radials ampliats, combinats amb el marge d'augment de temperatura de l'aïllament de classe H o F, per mantenir un funcionament estable a plena càrrega. Donada la generació de calor concentrada de gran capacitat, s'optimitza l'organització del flux d'aire entre el nucli i els bobinatges, i el sistema de refrigeració d'aire forçat intervé automàticament durant els pics d'estiu o les pujades de càrrega per mantenir la temperatura del bobinat estrictament dins dels límits permesos.
5.3 Aïllament epoxi completament segellat: seguretat contra incendis intrínseca
El cos d'epoxi fos al buit és dens, lliure de buits i lliure d'oli inflamable, segella simultàniament contra la humitat i la pols mentre presenta un comportament ignífug autoextingut. En centres de dades, espais subterranis i complexos comercials amb codis d'incendis estrictes i ocupació densa, la configuració de tipus sec ofereix una conciliació insubstituïble de rigidesa dielèctrica i seguretat contra incendis, eliminant els riscos d'incendi i contaminació inherents als equips submergits en petroli.
5.4 Control tèrmic intel·ligent amb capacitat de sobrecàrrega a curt termini
S'instal·la un controlador de temperatura BWDK com a estàndard, mostra diversos sensors PT100 o PTC a les tres fases i proporciona una alarma de sobretemperatura, protecció contra encesos, arrencada i parada automàtica del ventilador i una interfície remota RS485. La capacitat de sobrecàrrega a curt termini amb refrigeració per aire forçat admet la transferència de manteniment o les condicions de sobrecàrrega d'inici de l'equip, evitant interrupcions evitables durant els pics momentàniament i millorant materialment la continuïtat del subministrament als grans centres de càrrega.
5.5 Agrupaments paral·lels i redundància modular
La classe de 1600 kVA es desplega amb freqüència en parells o múltiples per formar N+1 arquitectures redundants o d'expansió. La impedància consistent, el grup vectorial i les característiques de regulació de la sèrie SCB18 afavoreixen el funcionament paral·lel; combinats amb interruptors de connexió de bus i sistemes de gestió de càrrega, permeten l'aïllament de fallades, la transferència sense interrupcions i l'expansió sota demanda, satisfent els requisits de disponibilitat més exigents dels escenaris a gran escala.
Certificat de Certificació Internacional

CE

EAC-1

ISO9001

ISO14001

ISO45001
Escenaris d'aplicació
|
Sector |
Perfil de càrrega i configuració típics |
|---|---|
|
Grans Parcs Industrials |
Principals alimentadors d'entrada per a plantes químiques, de processament d'acer i d'automoció que cobreixen tota la força motriu, forns elèctrics i bombes grans. Una única unitat de 1600 kVA serveix aproximadament 1440 kW de càrrega activa amb espai per a l'expansió. |
|
Complexos Comercials a Nivell de Districte |
Centres comercials súper regionals, grups d'oficines i grups hotelers amb càrregues que abasten HVAC central, transport vertical, il·luminació i automatització d'edificis. La seguretat contra incendis de tipus sec permet la instal·lació en sales elèctriques interiors. |
|
Clústers regionals de centres de dades |
Transformadors principals per a grans campus d'IDC que suporten aproximadament entre 1300 i 1450 kW de càrrega informàtica, sovint desplegats en configuracions redundants de dues unitats combinades amb sistemes UPS per formar una base d'alimentació d'alta disponibilitat. |
|
Metro i Grans Equipaments Municipals |
Nodes de subministrament per a estacions de concentració de metro, centres integrals d'intercanvi i grans plantes de tractament d'aigües residuals. Els ambients subterranis humits i confinats exigeixen una resistència extrema al foc i a la humitat, la qual cosa fa que el tipus sec sigui la solució preferida. |
|
Grans plantes d'energies renovables |
Interfícies d'augment per a una gran connexió centralitzada a la xarxa de PCS d'estació fotovoltaica, eòlica i d'emmagatzematge d'energia. La potència d'11 kV es connecta directament a alimentadors de mitjana tensió, reduint les etapes de transformació i les pèrdues de línia. |
|
Grans Hospitals i Campus Científics |
Càrregues crítiques concentrades en hospitals terciaris i ciutats universitàries. Baixa emissió acústica, alta fiabilitat i capacitat de sobrecàrrega a curt termini s'alineen amb els estrictes requisits de la font d'alimentació mèdica i d'investigació. |
Conclusió
El SCB18-1600/11transformador de tipus secreuneix la capacitat insígnia, l'eficiència del nivell 1, el disseny tèrmic de baixa intensitat, la seguretat intrínseca d'epoxi, el control tèrmic intel·ligent i l'agrupació en paral·lel per convertir-se en el transformador principal preferit per a grans nodes de distribució. A través de parcs industrials, centres de dades i sistemes de trànsit, assegura la fiabilitat del subministrament alhora que comprimeix els costos del cicle de vida mitjançant l'optimització de l'eficiència i el disseny de baix manteniment. En la pràctica de l'enginyeria, la selecció s'ha d'alinear amb la corba de durada de càrrega, la capacitat de curtcircuit del sistema, les condicions ambientals i l'arquitectura de redundància, i coordinar-se amb el fabricant sobre tensió d'impedància, rang de presa, paràmetres d'enclavament tèrmic, sincronització d'operacions en paral·lel i protecció del recinte per aconseguir el resultat tècnic-econòmic òptim i una interconnexió de xarxa fiable.
Preguntes freqüents
P1: Com s'ha de posicionar l'SCB18-1600/11 en relació amb les classificacions de 1250 kVA i 2000 kVA?
R: Els tres són transformadors de tipus sec de gran capacitat SCB18; la diferència rau en l'escala de càrrega que serveixen. Els 1250 kVA s'adapta a plantes de mida mitjana o a un únic transformador principal; el 1600 kVA actua com a unitat d'exportació principal per a grans parcs i centres de dades, sovint un principal en un esquema redundant de doble font; el de 2000 kVA aborda càrregues més grans o un marge de redundància més elevat. La selecció s'ha de basar en la càrrega màxima, les expectatives d'expansió i l'arquitectura de redundància, evitant tant el sobredimensionament com el subdimensionament.
P2: Quanta càrrega activa pot suportar un transformador de 1600 kVA?
R: Amb un factor de potència de 0,9 i plena capacitat, la unitat ofereix aproximadament 1440 kW de càrrega activa. A la pràctica, la relació de càrrega s'ha de mantenir entre el 60% i el 80% -uns 960 a 1280 kW- per preservar el marge d'expansió i funcionar de manera econòmica. Si la ràtio sostinguda supera el 90%, es recomana millorar la capacitat o afegir una xarxa principal paral·lela; si es manté per sota del 30%, la qualificació és sobredimensionada i s'ha de considerar una unitat més petita.
P3: Quines precaucions s'han de prendre quan es posen en paral·lel dues unitats de 1600 kVA?
R: El funcionament paral·lel requereix tres condicions: grup vectorial idèntic (ambdós Dyn11); desviació mínima impedància-tensió (normalment dins del 10%, idealment ± 5%); i una relació de girs i posicions consistents; en cas contrari, el corrent circulant provoca pèrdues i escalfament addicionals. Abans de la posada en marxa, una prova en paral·lel ha de verificar la seqüència de fases i el corrent circulant, i s'han de configurar els interruptors de connexió de bus i les estratègies de repartiment de càrrega per evitar la sobrecàrrega d'una sola unitat.
P4: Quins requisits addicionals imposa el gran corrent de baixa tensió al disseny de distribució?
R: El corrent de baixa tensió de 1600 kVA d'uns 2309 A exigeix: (1) barres de gran secció transversal, sovint múltiples trajectes paral·lels o barres de coure ampliades, amb corrent i estabilitat dinàmica/tèrmica verificada; (2) interruptors de circuit d'aire amb la classificació i la configuració adequades; (3) espai de ventilació adequat a la sala elèctrica; i (4) consideració de l'efecte de la pell i dels factors de reducció de la capacitat per a cables multicircuits en paral·lel.
P5: Quina importància té la diferència d'eficiència entre SCB18, SCB14 i SCB13?
R: El SCB18 correspon al nivell 1 d'eficiència amb les pèrdues de càrrega i sense càrrega més baixes; l'SCB14 és de nivell 2 i l'SCB13 és de nivell 3. Per a la qualificació de 1600 kVA, la pèrdua sense càrrega de l'SCB18 és aproximadament entre un 15% i un 20% més baixa que la SCB13. En aplicacions de transformador principal amb hores llargues i factors de càrrega elevats, l'avantatge d'eficiència es tradueix en estalvis substancials a llarg termini, donant a l'SCB18 una economia de cicle de vida clarament superior.
P6: Es pot instal·lar un transformador de tipus sec a l'aire lliure o semi-exterior?
R: Les unitats estàndard estan dissenyades per a instal·lacions interiors. L'ús a l'aire lliure o semi-exterior requereix un tancament impermeable amb classificació IP23, un dosser i una ventilació adequada, juntament amb la consideració de la degradació ultraviolada del cos epoxi. Es recomana una variant per a l'exterior o una parasol amb bloqueig dels UV; en cas contrari, l'exposició prolongada accelera l'envelliment de l'aïllament, escurça la vida útil i pot afectar l'aïllament sota la humitat.
P7: Com afecta el sistema i la selecció una tensió d'impedància del 6%?
R: Una impedància del 6% limita eficaçment el corrent de curtcircuit i facilita els requisits d'estabilitat tèrmica i dinàmica dels interruptors i barres colectores aigües avall, adaptant-se a sistemes amb una gran capacitat de curtcircuit o necessitats de limitació de corrent de falla; també produeix una regulació de tensió una mica més gran. Si es desitja una precisió de tensió més estreta o una pèrdua reactiva més baixa, es pot considerar una impedància del 4%, però això s'ha de resoldre mitjançant estudis de curtcircuit i coordinació de protecció.
P8: Quina temperatura de bobinatge es considera normal i com es pot evitar el sobreescalfament?
R: L'aïllament de classe F permet un augment màxim de la temperatura de 100 K (punt calent 155 graus); a plena càrrega normal, les temperatures de bobinatge solen oscil·lar entre 100 graus i 120 graus. El controlador està configurat per engegar ventiladors a 100 graus, alarma a 130 graus i disparar a 150 graus. Per evitar el sobreescalfament, manteniu nets els conductes de refrigeració, assegureu-vos que funcionin els enclavaments del ventilador i eviteu la sobrecàrrega prolongada. Les alarmes freqüents garanteixen la investigació de les condicions de càrrega i dissipació de calor.
P9: Quina és la càrrega de treball i el cicle de manteniment d'un gran transformador de tipus sec?
R: El manteniment és lleuger, però ha de seguir un calendari anual: (1) verificar l'estanquitat de la connexió del terminal i de la barra; (2) netejar els conductes de refrigeració i les superfícies de bobinatge amb aire comprimit sec, mai un drap humit; (3) calibrar el controlador de temperatura i els sensors; (4) inspeccionar el funcionament del ventilador i els enclavaments; i (5) realitzar termografia infraroja per detectar connexions sobreescalfades. Cada tres o cinc anys, les proves de resistència d'aïllament i resistència de corrent continu serveixen com a diagnòstic preventiu.
P10: La sèrie SCB18 compleix els requisits nacionals d'eficiència energètica i mediambientals?
R: El SCB18 correspon al nivell 1 d'eficiència, el nivell més alt sota GB 20052, l'estàndard obligatori de la Xina per a l'eficiència energètica dels transformadors de potència. Des de la revisió de 2021, els transformadors de distribució recentment instal·lats han de complir almenys el nivell 3, i el SCB18 supera substancialment aquest pis. A més, els transformadors de tipus sec epoxi s'alineen amb les tendències ambientals RoHS i sense oli, sovint servint com un avantatge o requisit obligatori en les licitacions del sector públic i de la construcció verda.
P11: Quines proves de posada en marxa s'han de completar abans d'engegar un transformador principal de 1600 kVA?
R: D'acord amb la norma GB 50150, les proves d'acceptació han d'incloure: (1) mesurament de la resistència de DC del bobinatge; (2) la relació de girs i la verificació del grup vectorial; (3) prova de resistència d'aïllament i índex de polarització; (4) tensió de resistència a la freqüència de potència aplicada; (5) resistència a l'aïllament del nucli a la terra; (6) control de temperatura i proves d'enclavament del ventilador; i, per a configuracions paral·leles, una prova paral·lel addicional. Només després de passar totes les proves, la unitat pot ser sotmesa a un tancament per impuls d'energització i entrar en servei.
P12: Com puc avaluar si el transformador de 1600 kVA funciona econòmicament?
R: La banda econòmica sol ser una relació de càrrega entre el 40% i el 70%. Calculeu la relació de càrrega mitjana mensual com a potència aparent mitjana mensual dividida per 1600 kVA. Una proporció sostinguda per sota del 30% indica un sobredimensionament, que garanteix la reducció de la mida o la connexió en paral·lel d'unitats més petites; una ràtio superior al 90% indica una capacitat insuficient i la necessitat d'una actualització o una xarxa paral·lela addicional. Tot i que la baixa pèrdua sense càrrega de l'SCB18 millora el rendiment de càrrega lleugera en relació amb els dissenys antics refrigerats per oli, mantenir una relació de càrrega raonable encara ofereix un estalvi anual significatiu.
Etiquetes populars: Transformador de tipus sec 1600kva 11kv bona capacitat de sobrecàrrega a curt termini, Xina 1600kva 11kv transformador de tipus sec bona capacitat de sobrecàrrega a curt termini fabricants, proveïdors
-
Transformador de tipus sec 10kV 160 KVAveure més> -
Transformador de tipus sec de 10 kVveure més> -
Transformador de tipus 160kva-11kvdry Excel·lent rendimen...veure més> -
Transformador de tipus sec de 630kva 11kv respectuós amb ...veure més> -
Transformador de tipus sec de 500kva 11kv Bona capacitat ...veure més> -
Transformador de tipus sec de 630kva 11kv Bona capacitat ...veure més>






